Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Fysioterapi som profession baseras på akademisk utbildning, specifik kunskap om människan och ett självständigt yrkesansvar. Fysioterapi syftar till att främja hälsa med och genom rörelse. Fysioterapeuter har unik kunskap om hur fysisk aktivitet leder till rörlighet och hälsa.Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c eller Matematik B, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år.
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2.
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2. Undantag från kravet på idrott kan medges för dig som lämnar in blanketten om undantag/reell kompetens och bifogar intyg som styrker deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år.
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a2. Undantag från kravet på idrott kan medges för dig som lämnar in blanketten om undantag/reell kompetens och bifogar intyg som styrker deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år.
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2. Idrott och hälsa nivå 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- och idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år under de föregående 24 månaderna. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2. Idrott och hälsa nivå 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- och idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år under de föregående 24 månaderna.
Grundläggande behörighet på grundnivå samt Idrott och hälsa 1, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2, Matematik 2a eller 2b eller 2c eller Matematik B. Alternativt: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Idrott och Hälsa nivå 1, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för GU.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • GU-04002
Sökande
1 979
Förstahandssökande
540
27 % av alla sökande
Antagna i urval 2
60
Reserver i urval 2
454
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 63 % | 75 % |
| Män | 37 % | 25 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 67 % | 72 % |
| 25–34 år | 22 % | 13 % |
| ≥35 år | 11 % | 15 % |
BI
19,70
BII
20,25
HP
4.00
BF
1,25
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 19,70 | 20,25 | – |
| VT2026 | 18,44 | 19,25 | 1,10 |
| HT2025 | 19,31 | 19,38 | 1,15 |
| VT2025 | 18,61 | 19,15 | 1,05 |
| HT2024 | 20,05 | 19,10 | 1,10 |
| VT2024 | 18,05 | 18,45 | 1,05 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • KI-41004
Sökande
1 515
Förstahandssökande
421
28 % av alla sökande
Antagna i urval 2
115
Reserver i urval 2
345
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 60 % | 58 % |
| Män | 40 % | 42 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 55 % | 57 % |
| 25–34 år | 29 % | 27 % |
| ≥35 år | 16 % | 16 % |
BI
17,84
BII
18,30
HP
1,00
BF
4,00
Det finns bara antagningspoäng för en termin i underlaget, så tidigare år kan inte visas för den här utbildningen ännu.
Källa: UHRHT2026 • Urval 2 • LIU-50325
Sökande
1 178
Förstahandssökande
218
19 % av alla sökande
Antagna i urval 2
58
Reserver i urval 2
246
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 59 % | 53 % |
| Män | 41 % | 47 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 75 % | 85 % |
| 25–34 år | 20 % | 10 % |
| ≥35 år | 5 % | 5 % |
BI
18,23
BII
18,15
HP
1,05
BF
4,00
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 18,23 | 18,15 | 1,05 |
| VT2026 | 17,18 | 17,64 | 0,95 |
| HT2025 | 18,53 | 17,64 | Alla antogs |
| VT2025 | 16,50 | 17,35 | 0,85 |
| HT2024 | 18,50 | 18,13 | Alla antogs |
| VT2024 | 15,88 | 17,39 | 0,80 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • LU-80525
Sökande
1 534
Förstahandssökande
397
26 % av alla sökande
Antagna i urval 2
55
Reserver i urval 2
360
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 60 % | 64 % |
| Män | 40 % | 36 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 66 % | 67 % |
| 25–34 år | 23 % | 26 % |
| ≥35 år | 11 % | 7 % |
BI
19,90
BII
19,66
HP
4.00
BF
1,20
HVBAS
1,00
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 19,90 | 19,66 | – |
| VT2026 | 18,39 | 19,65 | 1,15 |
| HT2025 | 19,32 | 19,85 | 1,20 |
| VT2025 | 18,19 | 18,42 | 1,00 |
| HT2024 | 19,50 | 19,65 | 1,15 |
| VT2024 | 17,98 | 17,52 | 1,05 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Göteborg • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: GU-04002
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Huddinge • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: KI-41004
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Linköping • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: LIU-50325
Lund • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: LU-80525
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Vi visar det närmaste utbildningstillfället per skola, ort och studieform.
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
40 000 kr/mån
Vanligt lönespann
36 600 kr/mån – 43 400 kr/mån
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.
Medianlön: 40 000 kr/mån
Lönespann: 35 500 kr/mån – 43 400 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Stora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka
Medianlön: 39 700 kr/mån
Lönespann: 36 600 kr/mån – 42 200 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Stora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka