Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Är du intresserad av samhällsfrågor och tycker om att diskutera? Vill du ha ett yrke med mycket ansvar och möjligheter att påverka? Har du lätt för att se stora sammanhang och vara noggrann med detaljer - då kan du bli jurist.Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1 + 1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Grundläggande behörighet samt antingen Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2 eller Historia nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2.
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för GU.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • GU-85000
Sökande
6 582
Förstahandssökande
1 631
25 % av alla sökande
Antagna i urval 2
295
Reserver i urval 2
2 252
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 74 % | 70 % |
| Män | 26 % | 30 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 84 % | 88 % |
| 25–34 år | 12 % | 9 % |
| ≥35 år | 4 % | 3 % |
BI
20,80
BII
20,83
HP
1,40
BF
4,00
DA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 20,80 | 20,83 | 1,40 |
| HT2025 | 20,83 | 21,04 | 1,40 |
| HT2024 | 20,94 | 20,94 | 1,35 |
| HT2023 | 20,83 | 20,63 | 1,30 |
| HT2022 | 20,68 | 20,57 | 1,30 |
| HT2021 | 20,83 | 20,75 | 1,35 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • LU-80300
Sökande
6 715
Förstahandssökande
2 296
34 % av alla sökande
Antagna i urval 2
190
Reserver i urval 2
2 206
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 69 % | 62 % |
| Män | 31 % | 38 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 86 % | 86 % |
| 25–34 år | 10 % | 11 % |
| ≥35 år | 4 % | 3 % |
BI
21,82
BII
21,80
HP
1,60
AUJUR
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
BF
4,00
DA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 21,82 | 21,80 | 1,60 |
| VT2026 | 21,25 | 21,56 | 1,50 |
| HT2025 | 21,77 | 21,77 | 1,55 |
| VT2025 | 21,41 | 21,46 | 1,45 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • SU-29154
Sökande
7 469
Förstahandssökande
2 116
28 % av alla sökande
Antagna i urval 2
360
Reserver i urval 2
2 571
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 69 % | 61 % |
| Män | 31 % | 39 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 79 % | 79 % |
| 25–34 år | 14 % | 14 % |
| ≥35 år | 7 % | 7 % |
BI
20,68
BII
20,58
HP
1,40
BF
4,00
DA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 20,68 | 20,58 | 1,40 |
| VT2026 | 20,10 | 20,45 | 1,30 |
| HT2025 | 20,57 | 20,72 | 1,35 |
| VT2025 | 19,95 | 20,31 | 1,25 |
| HT2024 | 20,57 | 20,61 | 1,30 |
| VT2024 | 19,92 | 20,10 | 1,20 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • UMU-P1250
Sökande
3 480
Förstahandssökande
503
14 % av alla sökande
Antagna i urval 2
170
Reserver i urval 2
1 145
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 69 % | 67 % |
| Män | 31 % | 33 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 81 % | 88 % |
| 25–34 år | 14 % | 9 % |
| ≥35 år | 5 % | 3 % |
BI
19,90
BII
20,20
HP
1,25
BF
4,00
DA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 19,90 | 20,20 | 1,25 |
| HT2025 | 19,86 | 20,33 | 1,20 |
| HT2024 | 19,77 | 19,90 | 1,15 |
| HT2023 | 19,78 | 19,64 | 1,15 |
| HT2022 | 19,97 | 20,16 | 1,15 |
| HT2021 | 20,26 | 20,31 | 1,20 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Göteborg • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: GU-85000
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Karlstad • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: KAU-80645
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Lund • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: LU-80300
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Stockholm • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: SU-29154
Vi visar det närmaste utbildningstillfället per skola, ort och studieform.
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
55 600 kr/mån
Vanligt lönespann
44 000 kr/mån – 64 600 kr/mån
Framtidsutsikter
Det finns ännu ingen tillgänglig prognos för de kopplade yrkena.
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.
Medianlön: 46 800 kr/mån
Lönespann: 38 000 kr/mån – 57 000 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 55 600 kr/mån
Lönespann: Upp till 64 600 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 67 800 kr/mån
Lönespann: 50 000 kr/mån – 86 400 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 46 800 kr/mån
Lönespann: 38 000 kr/mån – 57 000 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 55 600 kr/mån
Lönespann: Upp till 64 600 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025