Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Statsvetarprogrammet passar dig som vill ha en bred samhällsvetenskaplig utbildning, med möjlighet till jobb inom både offentliga och privata organisationer. Under utbildningen lär du dig att analysera makt och demokrati, politiska idéer, aktörer och institutioner på olika politiska nivåer.Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c eller Matematik B, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c och Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2 och Engelska 6. De studenter som inom utbildningen väljer inriktning nationalekonomi (inklusive statistik) måste styrka Matematik 3b eller 3c inför termin 3. För valfria kurser inom programmet kan andra behörighetskrav tillkomma under utbildningen.
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska 2
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för GU.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • GU-76076
Sökande
1 654
Förstahandssökande
306
19 % av alla sökande
Antagna i urval 2
51
Reserver i urval 2
482
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 64 % | 63 % |
| Män | 36 % | 37 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 81 % | 88 % |
| 25–34 år | 15 % | 12 % |
| ≥35 år | 4 % | 0 % |
BI
20,36
BII
20,31
HP
4.00
BF
1,30
BIII
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 20,36 | 20,31 | – |
| VT2026 | 19,74 | 19,21 | – |
| HT2025 | 20,42 | 19,65 | – |
| VT2025 | 19,66 | 20,00 | – |
| HT2024 | 20,31 | 20,60 | 1,25 |
| HT2023 | 20,18 | 19,71 | – |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • KAU-80736
Sökande
566
Förstahandssökande
59
10 % av alla sökande
Antagna i urval 2
48
Reserver i urval 2
87
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 59 % | 60 % |
| Män | 41 % | 40 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 81 % | 92 % |
| 25–34 år | 16 % | 8 % |
| ≥35 år | 3 % | 0 % |
BI
16,97
BII
16,68
BF
4,00
DA
0,85
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 16,97 | 16,68 | – |
| HT2025 | 15,95 | 15,31 | – |
| HT2024 | 16,96 | 15,27 | Ingen poäng |
| HT2023 | 15,55 | 15,71 | 0,55 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • LNU-G0576
Sökande
563
Förstahandssökande
57
10 % av alla sökande
Antagna i urval 2
60
Reserver i urval 2
116
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 61 % | 50 % |
| Män | 39 % | 50 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 82 % | 90 % |
| 25–34 år | 13 % | 10 % |
| ≥35 år | 5 % | 0 % |
BI
16,75
BII
16,30
HP
3.50
BF
0,65
ÖS
Ingen poäng
SA
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 16,75 | 16,30 | – |
| HT2025 | 15,59 | 15,73 | 0,55 |
| HT2024 | 16,51 | 15,47 | – |
| HT2023 | 16,72 | 12,77 | – |
| HT2022 | 16,09 | 15,70 | – |
| HT2021 | 16,48 | 15,80 | – |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • MDU-40020
Sökande
522
Förstahandssökande
78
15 % av alla sökande
Antagna i urval 2
90
Reserver i urval 2
121
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 60 % | 57 % |
| Män | 40 % | 43 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 77 % | 83 % |
| 25–34 år | 19 % | 15 % |
| ≥35 år | 4 % | 2 % |
BI
14,38
BII
15,25
HP
0,40
BF
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
SA
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 14,38 | 15,25 | 0,40 |
| HT2025 | 13,36 | 12,70 | 0,20 |
| HT2024 | 14,27 | 13,64 | 0,20 |
| HT2023 | 13,13 | 14,62 | 0,20 |
| HT2022 | 14,20 | 14,40 | 0,35 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Göteborg • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: GU-76076
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Karlstad • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: KAU-80736
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Växjö • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: LNU-G0576
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Västerås • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: MDU-40020
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Vi visar det närmaste utbildningstillfället per skola, ort och studieform.
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
45 100 kr/mån
Vanligt lönespann
40 000 kr/mån – 50 800 kr/mån
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.
Medianlön: 45 100 kr/mån
Lönespann: 40 500 kr/mån – 50 800 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 43 600 kr/mån
Lönespann: 40 000 kr/mån – 47 100 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 53 700 kr/mån
Lönespann: 46 200 kr/mån – 66 100 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Medelstora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka
Medianlön: 29 000 kr/mån
Lönespann: 26 100 kr/mån – 31 700 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Små möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas minska
Medianlön: 46 100 kr/mån
Lönespann: 39 800 kr/mån – 53 800 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Medelstora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka