Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Journalistikens grundläggande idé är att granska makten, informera medborgarna och bidra till debatt och diskussion. Oberoende journalistik är en förutsättning för en fungerande demokrati.Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1 + 1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för GU.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • GU-71012
Sökande
1 414
Förstahandssökande
330
23 % av alla sökande
Antagna i urval 2
80
Reserver i urval 2
274
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 69 % | 66 % |
| Män | 31 % | 34 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 82 % | 83 % |
| 25–34 år | 15 % | 17 % |
| ≥35 år | 3 % | 0 % |
BI
19,64
BII
19,48
HP
4.00
BF
1,15
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 19,64 | 19,48 | – |
| HT2025 | 19,38 | 18,99 | – |
| HT2024 | 19,35 | 18,50 | 1,20 |
| HT2023 | 20,00 | 19,55 | – |
| HT2022 | 19,74 | 19,17 | – |
| HT2021 | 19,90 | 19,66 | – |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • MIU-K2681
Sökande
258
Förstahandssökande
41
16 % av alla sökande
Antagna i urval 2
59
Reserver i urval 2
0
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 63 % | 46 % |
| Män | 37 % | 54 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 78 % | 66 % |
| 25–34 år | 18 % | 25 % |
| ≥35 år | 4 % | 9 % |
BI
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
BII
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
HP
Ingen poäng
BF
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
SA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | Alla antogs | Alla antogs | Ingen poäng |
| HT2025 | Alla antogs | 11,12 | Ingen poäng |
| HT2023 | 12,77 | 15,20 | Alla antogs |
| HT2022 | 14,47 | 17,00 | 0,50 |
| HT2021 | 15,54 | 14,72 | – |
| HT2020 | Alla antogs | Alla antogs | Ingen poäng |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • UMU-P1138
Sökande
431
Förstahandssökande
55
13 % av alla sökande
Antagna i urval 2
34
Reserver i urval 2
33
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 63 % | 65 % |
| Män | 37 % | 35 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 82 % | 97 % |
| 25–34 år | 15 % | 3 % |
| ≥35 år | 3 % | 0 % |
BI
16,08
BII
15,25
HP
0,75
BF
Ingen poäng
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 16,08 | 15,25 | 0,75 |
| HT2025 | 16,20 | 15,12 | 0,60 |
| HT2024 | 19,06 | Ingen poäng | 1,10 |
| HT2023 | 17,25 | 16,50 | 0,80 |
| HT2022 | 17,08 | 14,18 | 0,85 |
| HT2021 | 17,50 | 16,85 | 0,95 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Göteborg • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: GU-71012
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Sundsvall • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: MIU-K2681
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Umeå • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: UMU-P1138
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Vi visar det närmaste utbildningstillfället per skola, ort och studieform.
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
43 700 kr/mån
Vanligt lönespann
37 000 kr/mån – 51 400 kr/mån
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.
Medianlön: 43 700 kr/mån
Lönespann: 37 000 kr/mån – 51 400 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Små möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka