Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Ekonomie kandidatprogrammet är utbildningen för dig som vill ha en bred ekonomisk kompetens och karriärmöjligheter i många olika branscher. Efter examen kan du arbeta med redovisning, revision, finansförmedling, marknadsföring, försäljning, organisationsutveckling eller inom utrednings- och…Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet + Engelska 6 och Matematik 3b eller 3c och Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för GU.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • GU-81002
Sökande
5 037
Förstahandssökande
1 248
25 % av alla sökande
Antagna i urval 2
290
Reserver i urval 2
1 243
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 44 % | 50 % |
| Män | 56 % | 50 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 89 % | 90 % |
| 25–34 år | 9 % | 9 % |
| ≥35 år | 2 % | 1 % |
BI
19,90
BII
20,00
HP
1,35
BF
4,00
DA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 19,90 | 20,00 | 1,35 |
| HT2025 | 19,89 | 20,00 | 1,35 |
| HT2024 | 19,90 | 20,04 | 1,25 |
| HT2023 | 19,81 | 19,98 | 1,20 |
| HT2022 | 19,45 | 19,79 | 1,25 |
| HT2021 | 19,52 | 19,60 | 1,20 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • GU-81001
Sökande
3 139
Förstahandssökande
529
17 % av alla sökande
Antagna i urval 2
70
Reserver i urval 2
712
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 44 % | 50 % |
| Män | 56 % | 50 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 89 % | 90 % |
| 25–34 år | 9 % | 9 % |
| ≥35 år | 2 % | 1 % |
BI
20,42
BII
20,06
HP
1,35
BF
Ingen poäng
ÖS
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 20,42 | 20,06 | 1,35 |
| HT2025 | 20,03 | 20,00 | 1,30 |
| HT2024 | 19,90 | 20,04 | 1,25 |
| HT2023 | 19,81 | 19,98 | 1,20 |
| HT2022 | 19,45 | 19,79 | 1,25 |
| HT2021 | 19,52 | 19,60 | 1,20 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • LU-80415
Sökande
5 579
Förstahandssökande
1 675
30 % av alla sökande
Antagna i urval 2
300
Reserver i urval 2
1 474
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 41 % | 38 % |
| Män | 59 % | 62 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 95 % | 95 % |
| 25–34 år | 4 % | 4 % |
| ≥35 år | 1 % | 1 % |
BI
21,04
BII
21,50
HP
1,50
BF
4,00
DA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 21,04 | 21,50 | 1,50 |
| VT2026 | 20,35 | 20,68 | 1,45 |
| HT2025 | 20,99 | 21,08 | 1,50 |
| VT2025 | 20,21 | 20,60 | 1,40 |
| HT2024 | 20,93 | 20,99 | 1,40 |
| VT2024 | 19,90 | 20,31 | 1,30 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • UU-P2100
Sökande
5 552
Förstahandssökande
1 431
26 % av alla sökande
Antagna i urval 2
180
Reserver i urval 2
1 374
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 43 % | 40 % |
| Män | 57 % | 60 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 94 % | 92 % |
| 25–34 år | 5 % | 8 % |
| ≥35 år | 1 % | 0 % |
BI
21,10
BII
21,20
AUBG
1,50
AUBI
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
AUHP
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
BF
4,00
BIII
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
BIV
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 21,10 | 21,20 | – |
| VT2026 | 20,52 | 20,50 | – |
| HT2025 | 21,25 | 21,15 | 1,45 |
| VT2025 | 20,31 | 20,42 | – |
| HT2024 | 20,95 | 21,06 | 1,45 |
| VT2024 | 20,05 | 19,95 | – |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Göteborg • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: GU-81002
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Lund • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: LU-80415
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Uppsala • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: UU-P2100
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Vi visar det närmaste utbildningstillfället per skola, ort och studieform.
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
46 100 kr/mån
Vanligt lönespann
40 500 kr/mån – 53 800 kr/mån
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.
Medianlön: 43 600 kr/mån
Lönespann: 40 000 kr/mån – 47 100 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 56 500 kr/mån
Lönespann: 47 300 kr/mån – 70 400 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 45 100 kr/mån
Lönespann: 40 500 kr/mån – 50 800 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 46 100 kr/mån
Lönespann: 39 800 kr/mån – 53 800 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Medelstora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka
Medianlön: 67 800 kr/mån
Lönespann: 50 000 kr/mån – 86 400 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025