Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Som receptarie är du expert på läkemedel och deras användning. Du får lära dig att identifiera, lösa och förebygga läkemedelsrelaterade problem hos både patienter och apotekskunder. Du arbetar på ett etiskt, professionellt och effektivt sätt och ger råd som tar hänsyn till sjukvårdens och…Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1a1+1a2 eller 1b, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller Fysik 1b1 + 1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för Mau.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • MAU-65812
Sökande
474
Förstahandssökande
101
21 % av alla sökande
Antagna i urval 2
65
Reserver i urval 2
76
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 81 % | 77 % |
| Män | 19 % | 23 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 65 % | 72 % |
| 25–34 år | 21 % | 19 % |
| ≥35 år | 14 % | 9 % |
BI
16,09
BII
16,82
HP
0,65
BF
Ingen poäng
ÖS
Ingen poäng
SA
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 16,09 | 16,82 | 0,65 |
| HT2025 | 14,57 | 15,16 | 0,45 |
| HT2024 | 14,99 | 16,68 | 0,40 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • UMU-P1598
Sökande
718
Förstahandssökande
149
21 % av alla sökande
Antagna i urval 2
50
Reserver i urval 2
125
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Streckad linje: uppgift saknas för terminerna emellan.
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 80 % | 64 % |
| Män | 20 % | 36 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 34 % | 32 % |
| 25–34 år | 35 % | 34 % |
| ≥35 år | 31 % | 34 % |
BI
16,14
BII
18,25
HP
Ingen poäng
DA
Ingen poäng
ÖS
0,70
SA
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 16,14 | 18,25 | Ingen poäng |
| HT2025 | 15,96 | 18,37 | Ingen poäng |
| HT2024 | 14,90 | 18,40 | Ingen poäng |
| HT2022 | 17,81 | 17,81 | Ingen poäng |
| HT2021 | 16,79 | 17,82 | Ingen poäng |
| HT2020 | 17,14 | 17,05 | Ingen poäng |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • UU-P3110
Sökande
1 261
Förstahandssökande
374
30 % av alla sökande
Antagna i urval 2
90
Reserver i urval 2
393
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 81 % | 81 % |
| Män | 19 % | 19 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 56 % | 59 % |
| 25–34 år | 28 % | 23 % |
| ≥35 år | 16 % | 18 % |
BI
17,85
BII
18,21
HP
Ingen poäng
BF
4,00
DA
0,80
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 17,85 | 18,21 | Ingen poäng |
| VT2026 | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs |
| HT2025 | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs |
| VT2025 | Alla antogs | Alla antogs | – |
| HT2024 | Alla antogs | Alla antogs | – |
| VT2024 | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Malmö • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: MAU-65812
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Umeå • Distans • Hösten 2026
Anmälningskod: UMU-P1598
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Uppsala • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: UU-P3110
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Vi visar det närmaste utbildningstillfället per skola, ort och studieform.
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
45 200 kr/mån
Vanligt lönespann
41 700 kr/mån – 49 900 kr/mån
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.
Medianlön: 45 200 kr/mån
Lönespann: 41 700 kr/mån – 49 900 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Stora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka
Lönespann: Från 44 900 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Stora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka
Lönespann: Från 44 900 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Stora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka