Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Programmet ger dig verktygen att förstå samhällets mörka sidor och normerna som styr oss. Vi kombinerar teori och praktik i ett program som utbildar dig i att utreda, undersöka, analysera och förebygga brottslighet och påverka framtidens rättssamhälle.Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för LU.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • LU-80434
Sökande
3 401
Förstahandssökande
553
16 % av alla sökande
Antagna i urval 2
110
Reserver i urval 2
863
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 81 % | 79 % |
| Män | 19 % | 21 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 88 % | 96 % |
| 25–34 år | 9 % | 4 % |
| ≥35 år | 3 % | 0 % |
BI
19,90
BII
19,64
BF
Ingen poäng
BIV
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
ÖS
4,00
SA
1,20
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 19,90 | 19,64 | – |
| HT2025 | 20,09 | 19,45 | – |
| HT2024 | 20,10 | 19,52 | – |
| HT2023 | 20,05 | 19,32 | – |
| HT2022 | 20,10 | 19,89 | – |
| HT2021 | 20,50 | 20,41 | – |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • MIU-M2151
Sökande
911
Förstahandssökande
112
12 % av alla sökande
Antagna i urval 2
60
Reserver i urval 2
239
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 81 % | 92 % |
| Män | 19 % | 8 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 82 % | 90 % |
| 25–34 år | 14 % | 8 % |
| ≥35 år | 4 % | 2 % |
BI
17,40
BII
17,50
HP
0,75
BF
4,00
ÖS
Ingen poäng
SA
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 17,40 | 17,50 | 0,75 |
| HT2025 | 17,44 | 16,80 | 0,75 |
| HT2024 | 17,61 | 17,27 | 0,75 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • SU-40019
Sökande
3 639
Förstahandssökande
676
19 % av alla sökande
Antagna i urval 2
55
Reserver i urval 2
993
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 83 % | 87 % |
| Män | 17 % | 13 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 80 % | 87 % |
| 25–34 år | 15 % | 13 % |
| ≥35 år | 5 % | 0 % |
BI
20,00
BII
19,66
HP
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
BF
4,00
DA
Ingen poäng
ÖS
1,20
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 20,00 | 19,66 | Alla antogs |
| HT2025 | 20,05 | 20,40 | 1,20 |
| HT2024 | 19,90 | 19,90 | Alla antogs |
| HT2023 | 20,00 | 20,32 | 1,25 |
| HT2022 | 20,42 | 19,90 | 1,20 |
| HT2021 | 20,46 | 19,74 | 1,30 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Lund • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: LU-80434
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Sundsvall • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: MIU-M2151
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Stockholm • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: SU-40019
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
42 000 kr/mån
Vanligt lönespann
38 300 kr/mån – 47 000 kr/mån
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.
Medianlön: 42 000 kr/mån
Lönespann: 38 300 kr/mån – 47 000 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 34 900 kr/mån
Lönespann: 33 200 kr/mån – 37 000 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Medelstora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka
Medianlön: 45 100 kr/mån
Lönespann: 40 500 kr/mån – 50 800 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Medianlön: 46 100 kr/mån
Lönespann: 39 800 kr/mån – 53 800 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Medelstora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka
Medianlön: 37 500 kr/mån
Lönespann: 34 200 kr/mån – 40 500 kr/mån
Lönestatistik: SCB 2025
Läget nu
Medelstora möjligheter
Prognos på fem års sikt
Efterfrågan väntas öka