Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar sidan…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Öppnar utbildningen…
Grundinnehållet visas direkt medan resten fylls på.
Universitet & högskola
Är du samhällsintresserad och vill veta mer om samspelet mellan människa och samhälle? Vill du förstå hur makt, identitet och mångfald formar vår samtid och hur olika samhällsförändringar drivs?Gemensam beskrivning för programmet
Medianlön
Omfattning
Passar den dig, och kommer du in?
Gör testet och välj några yrken du gillar för att se varför utbildningen passar just dig.
Studiespåret jämför gymnasiala kurskrav med din profil. Krav på tidigare högskolestudier eller examen behöver du kontrollera i den fullständiga kravtexten.
Behörighet inte kontrollerad
Lägg till dina gymnasiekurser för att kontrollera behörigheten.
Grundläggande behörighet
Du behöver alltid uppfylla den grundläggande behörigheten till högskolestudier.
Särskilda kurser som krävs
Fullständig behörighet
Lärosätets egen formulering
Grundläggande behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Grundläggande behörighet.
Vi jämför dina angivna meriter med den senaste registrerade gränsen för LNU.
Antagningsläge inte beräknat
Lägg till BI, BII, högskoleprovet eller dina betyg i meritprofilen.
Lägg till ett meritvärde, betyg eller högskoleprovsresultat för att visa relevant antagningshistorik.
Senaste terminen och tidigare år, separat för varje lärosäte.
HT2026 • Urval 2 • LNU-G0657
Sökande
499
Förstahandssökande
68
14 % av alla sökande
Antagna i urval 2
60
Reserver i urval 2
154
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 83 % | 87 % |
| Män | 17 % | 13 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 74 % | 85 % |
| 25–34 år | 18 % | 13 % |
| ≥35 år | 8 % | 2 % |
BI
15,99
BII
16,52
HP
0,55
BF
3,50
ÖS
Ingen poäng
SA
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 15,99 | 16,52 | 0,55 |
| HT2025 | 15,52 | 16,34 | 0,45 |
| HT2024 | 16,56 | 15,71 | 0,50 |
| HT2023 | 15,29 | 14,69 | 0,45 |
| HT2022 | 15,34 | 14,71 | 0,35 |
| HT2021 | 15,89 | 15,91 | 0,45 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • UMU-P1210
Sökande
344
Förstahandssökande
43
13 % av alla sökande
Antagna i urval 2
55
Reserver i urval 2
62
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 77 % | 84 % |
| Män | 23 % | 16 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 77 % | 78 % |
| 25–34 år | 17 % | 22 % |
| ≥35 år | 6 % | 0 % |
BI
13,70
BII
15,00
HP
0,35
BF
Alla antogs
Alla sökande i urvalsgruppen antogs.
ÖS
Ingen poäng
SA
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 13,70 | 15,00 | 0,35 |
| HT2025 | 13,38 | 14,00 | Alla antogs |
| HT2024 | 14,38 | 10,87 | Alla antogs |
| HT2023 | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs |
| HT2022 | 14,15 | 15,05 | 0,20 |
| HT2021 | 16,74 | 15,55 | 0,70 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
HT2026 • Urval 2 • UU-P2315
Sökande
786
Förstahandssökande
72
9 % av alla sökande
Antagna i urval 2
50
Reserver i urval 2
188
Söktryck över tid
Sökande per termin, varav i första hand (mörkgrönt)
Kön och ålder
HT26Andel av sökande och av antagna i urval 2
| Kön | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| Kvinnor | 77 % | 66 % |
| Män | 23 % | 34 % |
| Ålder | Sökande | Antagna |
|---|---|---|
| ≤24 år | 90 % | 96 % |
| 25–34 år | 7 % | 2 % |
| ≥35 år | 3 % | 2 % |
BI
19,69
BII
19,00
HP
1,05
BF
Ingen poäng
Antagningspoäng tidigare terminer
Lägsta poäng som räckte för att komma in, i sista urvalet varje termin.
| Termin | BI | BII | HP |
|---|---|---|---|
| HT2026 | 19,69 | 19,00 | 1,05 |
| HT2025 | 19,22 | 18,10 | 1,00 |
| HT2024 | 19,43 | 19,20 | 0,95 |
| HT2023 | 19,89 | 19,75 | 1,05 |
| HT2022 | 19,63 | 18,40 | 1,00 |
| HT2021 | 20,10 | 17,56 | 1,10 |
Källa: UHR. Gränserna varierar mellan åren och är ingen garanti.
Öppna rätt utbildning på Antagning.se eller läs mer hos skolan.
Växjö • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: LNU-G0657
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Umeå • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: UMU-P1210
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Uppsala • Campus • Hösten 2026
Anmälningskod: UU-P2315
Sista anmälningsdag: 15 april 2026
Vi visar det närmaste utbildningstillfället per skola, ort och studieform.
Studiespåret öppnar utbildningen på Antagning.se. Du behöver själv logga in och lägga till den i din anmälan.
Medianlön
45 100 kr/mån
Vanligt lönespann
40 500 kr/mån – 50 800 kr/mån
Framtidsutsikter
Det finns ännu ingen tillgänglig prognos för de kopplade yrkena.
Läs mer om hur uppgifterna kopplas och tolkas på sidan Datakällor.